لطفا کمی صبر کنید ...
Logo


چارچوب برگزاری مزایده‌های برخط شرکت
(موضوع بند هـ از ماده ۴۳ قانون تجارت الکترونیک)

1)مقدمه

آنچه که به عنوان تعریف مزایده یا حراج معمولا ارائه می‌شود در واقع نوع خاصی از مزایده است که شامل سه عنصر مزایده‌گذار، کالا و پیشنهاد دهندگان می‌باشد. مزایده زمانی شکل می‌گیرد که تقاضا برای کالا یا کالاها بیشتر از مقدار موجود است و پیشنهاد دهندگان برای بدست‌آوردن کالا با یکدیگر رقابت می‌کنند. در هر مزایده، مزایده‌گذار تلاش می‌کند تا کالای خود را به بیشترین قیمت ممکن به فروش بگذارد انواع مختلف مزایده، هر کدام در پی یافتن روشی هستند که از یک طرف این حس را در پیشنهاد دهندگان به وجود آورد که کالا را به قیمت قابل قبولی خریده‌اند و از سوی دیگر افراد را ترغیب کند تا نزدیکترین مبلغ به آنچه که حاضر به پرداخت آن برای کالای مورد نظر هستند را پیشنهاد دهند.

2) پارامترهای مزایده در سامانه بازار بازیافت

پارامترهای زیر را برای مزایده های مختلف می‌توان برشمرد :
- کالاها دارای قیمت مشخص هستند.
- پیشنهادها سرباز هستند (تمامی پیشنهاد دهندگان از پیشنهادات با خبرند.
- پیشنهاد پیشنهاد دهندگان می تواند سیر صعودی دارد.
-کالای عرضه‌(آگهی)شده در هر مزایده یکی از انواع مختلف مواد و کالاهای قابل بازیابی (اعم از مرجوعی، معیوب یا ضایعاتی است.) - برنده مزایده به ترتیب ارایه‌دهندگان بالاترین قیمت‌ها تا سقف باقیمانده مقدار کالای عرضه(آگهی)‌شده است. (مثال اگر اولین برنده برای ۹۰درصد از کالای عرضه شده قیمت داد نفرات بعدی از
پیشنهادهای ارایه شده برای ۱۰درصد باقیمانده انتخاب می‌شوند.) -
زمان مزایده از دریافت اولین پیشنهاد روی آگهی به مدت حداقل ۲۴ یا حداکثر ۴۸ ساعت محدود است. (تنظیم طول مزایده بر عهده مدیر سیستم است.) .

3) نوع مزایده

مزایده‌های سامانه بازار بازیافت از نوع مزایده استاندارد هستند. در این نوع مزایده خریداران برای خرید یک کالا با پیشنهاد قیمت بالاتر از قیمت پیشنهادی قبلی با یکدیگر رقابت می کنند. مزایده زمانی به اتمام می‌رسد که پیشنهادی بالاتر از پیشنهاد فعلی وجود نداشته باشد. در این هنگام پیشنهاد دهنده با بالاترین قیمت کالا را خریداری می‌کند. فروشنده می‌تواند یک قیمت پایه را اعلام کند که در این صورت کالا به قیمتی پایین تر از مبلغ فوق به فروش نخواهد رفت. این مزایده باز است و پیشنهاددهندگان می‌توانند آخرین قیمت پیشنهاد داده شده را مشاهده نمایند.

4) کسب و کارهای اینترنتی با فعالیت مزایده استاندارد آنلاین

کسب‌وکارهاي اینترنتي با فعاليت مزایده استاندارد آنلاین عبارتند از کسب وکارهاي اینترنتي که درکنار فروش سایر کالا اقدام به برگزاري مزایده استاندارد با پارامتر زمان محدود در فضاي مجازي مي‌نمایند.

5) پیشنهاد دهندگان در مزایده استاندارد آنلاین بازار بازیافت

در سامانه بازار بازیافت در ابتدا آگهی توسط عرضه‌کنندگان (کسب‌وکارهای لجستیک معکوس) ثبت می‌گردد و در ابتدا روی تالار صنعت‌گران برای واحدهای صنعتی دارای پروانه‌بهره‌برداری مرتبط با گروه کالایی مورد نظر به نمایش در می‌آید.(ورود به مزایده نیازمند پیش‌پرداخت نیست.) با دریافت اولین پیشنهاد، مزایده آغاز شده و در زمان معین به پایان می‌رسد. در صورتی که آگهی پس از یک هفته از ثبت بدون پیشنهاد بماند، به تالار صادرکنندگان منتقل شده و دارندگان کارتهای بازرگانی مجاز به خرید کالا و صادرات آن خواهند بود. برنده مزایده مبلغ معامله را به حساب سامانه پرداخت نموده و در مقابل عرضه‌کننده هر محموله از بار را که برای برنده ارسال کند، بارنامه آن را در سامانه بارگذاری می‌کند. با رسید هر بارنامه در مقصد، مبلغ معادل آن به حساب عرضه‌کننده واریز خواهد شد. هزینه راستی‌آزمایی و ثبت هر مزایده بسته به نوع کالا حداکثر یک درصد مبلغ معامله است که توسط برنده مزایده به سامانه پرداخت خواهد شد. (تعرفه هزینه اخیرالذکر توسط اتحادیه صنایع بازیافت ایران تعیین می‌گردد.)

6) شرایط برگزاری مزایده استاندارد آنلاین (مزایده باز) در کنار عرضه کالا به خریداران:

۱-عضویت افراد در سامانه و شرکت در مزایده رایگان است. شرکت در مزایده برای صنعتگران نیازمند پروانه بهره‌برداری و برای صادر کنندگان نیازمند کارت بازرگانی مرتبط و معتبر است.
۲- پیشنهاد قیمت در هر مزایده هزینه‌ای برای کاربران ندارد.
۳- قیمت پایه هر مزایده توسط عرضه‌کننده ثبت و روی سایت اعلام می‌گردد.
۴- هر مزایده با دریافت اولین پیشنهاد قیمت آغاز شده و به مدت حداقل ۲۴ و حداکثر ۴۸ ساعت ادامه می‌یابد. در پایان این مدت امکان پیشنهاد قیمت بالاتر از طرف شرکت‌کنندگان وجود ندارد.
۵- برنده مزایده مبلغ معامله را به حساب سامانه پرداخت نموده و در مقابل عرضه‌کننده هر محموله از بار را که برای برنده ارسال کند، بارنامه آن را در سامانه بارگذاری می‌کند. با رسید هر بارنامه در مقصد، مبلغ معادل آن به حساب عرضه‌کننده واریز خواهد شد. هزینه راستی‌آزمایی و ثبت هر مزایده بسته به نوع کالا حداکثر یک درصد مبلغ معامله است که توسط برنده مزایده به سامانه پرداخت خواهد شد.
۶- هزینه حمل در صورت پذیرش یا عودت بار بر عهده تحویل‌گیرنده است.
۷- شرکت در مزایده نیازمند پرداخت وجه‌الضمان نیست. چنانچه برنده مزایده ظرف ۲۴ ساعت از انتخابش به عنوان برنده نسبت به پرداخت مبلغ اقدام ننماید، حذف و نفر بعدی جایگزین وی می‌گردد.
۸- هر کاربر با عضویت در سامانه شرایط عضویت و چارچوب مزایده برخط را می‌پذیرد.

7) تاریخ تصویب

شرایط عضویت و چارچوب مزایده بر خط در جلسه مورخ ۱۰/۳/۱۳۹۹ به تصویب هیئت‌مدیره رسید.سوالی دارید ؟ تماس با ما